Zgrzewanie tarciowe – technologia która otwiera nowe możliwości

Jak wygląda proces zgrzewania tarciowego?

Zgrzewanie Tarciowe to proces łączenia ciał stałych, który wytwarza połączenia materiałowe, w wyniku użycia ciepła wytworzonego pomiędzy powierzchniami poprzez kombinację mechanicznie indukowanego tarcia i przykładanego nacisku. Rezultatem jest połączenie o jakości odkuwki. W normalnych warunkach, powierzchnie stykowe nie topią się. Materiał wypełniający, topnik i gazy osłonowe nie są w tym procesie konieczne.

Jakie materiały mogą zostać użyte w procesie zgrzewania tarciowego?

Nawet w innych procesach nie nadające się do zgrzewania materiały, mogą być w procesie zgrzewania tarciowego łączone. Są to m.in. aluminium do stali, miedź do aluminium, tytan do miedzi i stopy niklu do stali. Zasadą jest, że wszystkie materiały metalowe, które mogą być kute, nadają się do zgrzewania tarciowego, włącznie ze stopami do zaworów (automotive), stal martenzytyczna, stal narzędziowa, odlewy, stopy stali i tantalu, stale szlachetne, mosiądz, etc.

Oszczędność kosztów, czasu, materiału

Ponieważ różne materiały mogą być łączone, możliwe są znaczące oszczędności kosztów, ponieważ można projektować bimetaliczne detale z wykorzystaniem materiałów drogich tylko tam, gdzie to konieczne. Drogie odkuwanie i odlewanie może być zastąpione tańszym zgrzewaniem prętów, rur, płyt i tym podobnych. Istotne oszczędności czasowe wynikają z tego, że proces zgrzewania tarciowego jest znacząco szybszy od konwencjonalnych metod spawania.

Zgrzewanie elementów zawieszeń pojazdów ciężarowych